http://iran-archer.blogfa.com/ وبسایت آموزشی تیروکمان ایران - تیرکمان و جنس تیر در کمانها

وبسایت آموزشی تیروکمان ایران

آموزش تیروکمان - راهنمایی برای خرید کمان

جنس تیرها در رشته تیراندازی با کمان

۱- تیرهای چوبی کمان

این تیرها از نوعی چوب خاص و سبک ساخته میشوند و دارای پرهای بلندی نیز برای هدایت تیر می باشند. معمولا برای آموزش و در مواردی برای شکار با کمان از آنها استفاده میشود.

نمونه شکاری این تیرها دارای جنسی بسیار سخت می باشند و در سر آنها سرتیرهایی برنده برای فرو رفتن در بدن شکار استفاده می شود.

تیر چوبی کمان

 

۲- تیرهای آلومینیومی کمان

جنس این نوع تیرها از یک نوع آلیاژ آلومینیوم است که دارای وزن کم و استحکام بالا می باشد. بیشترین استفاده در تیراندازی باکمان از نوع " آلومینیوم کربن" است. این نوع از  تیرها  در مسابقات و همچنین در ساخت تیرهای شکاری مورد استفاده قرار می گیرد.

تیر شکاری کمان

 

۳- تیرهای کربنی کمان

تکنولوژی جدید ساخت تیر استفاده از الیاف کربن است. که این نوع تیرها دارای وزن کمتر و استحکام بیشتری نسبت به تیرهای دیگر هستند. در مسابقات حرفه ای بیشترین کاربرد را دارد نوع ساده تر آن برای آموزش هم استفاده میشود هزینه آنها نسبتا بالاست.

تکنولوژی ساخت این تیرها مخصوص معدود کشورهایی است از جمله شرکت ایستون آمریکا که منحصرا انواع تیرهای کربنی کمان را تولید می کند.

تیر کربی کمان

این تیرها بر اساس میزان سختی و نرمی و طول آنها تقسیم میشوند. در تقسیم این نوع تیرها از واژه اسپین spin  استفاده میکنند. که هر چه اسپین تیر بالاتر باشد میزان نرمی تیر بیشتر می شود.

تیرهای دیگری نیز از جنس فایبرگلاس تولید میشود ولی بعلت وزن بالا کمتر مورد استفاده قرار میگیرد. 

مطالب مرتبط:  خرید تیر از فروشگاه ایران آرچری


کلمات کلیدی: آموزش کمان - جنس تیر در کمان - تیروکمان - تیر چوبی - تیر آلومینیوم - تیر کربنی - بهترین تیر در کمان - تیر شکاری کمان - تیر حرفه ای کمان

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۸۹ساعت   توسط کماندار ایرانی  |